savigyna

Improvizuoti ginklai

improvizuoti

Šioje pamokėlėje pakalbėsime apie įvairių kasdienių daiktų, tokių kaip mobilus telefonas, raktai, tušinukas, laikraštis, žurnalas, knyga, žibintuvėlis ir t.t., panaudojimą savigynai. Besidomintys savigyna turbūt yra ne karta matę ar girdėję kažką apie improvizuotus ginklus, tačiau, dažnai tie pasiūlymai neatitinka realių situacijų. Tad pabandysime iš arčiau pažiūrėti kaip iš tikro tuos improvizuotus ginklus rekomenduojama naudoti, kad sėkmingai apsiginti realaus užpuolimo metu.

chebraPradžioje reiktų suvokti kas yra tie improvizuoti ginklai. Šiais ginklais gali tapti bet kas, ką jūs užpuolimo metu (kai jums staiga reikia gintis) turite rankoje. Čia ir yra visa esmė – „ką jau turite rankoje“. Dažnai savigynoje siūloma kaip tam tikrus ginklus pasidaryti iš kasdienių daiktų (iš varžtų, šakučių, medžio pagaliukų ir t.t.), kaip tam tikrus daiktus įsidėti į ranką (pvz. raktus), kad su jais smūgiuoti ir t.t. Tačiau realybė yra tokia, kad tą ginklo pasiruošimą įmanoma įvykdyti tik tuo atveju, jei jau matai artėjantį konfliktą ir turi laiko jam pasiruošti, o mes kalbame apie užpuolimo situacijas, kai eilinis žmogus yra užpuolamas ir jam reikia gintis staiga ir nepasiruošus (kitu atveju gintis gal net nereikėtų, juk jei kelio priekyje matote galimas problemas, tai pasirinkite kitą kelia ir aplenkite jas). Realiose situacijoje, kai jus staiga užpuola, apie ginklo ieškojimą kišenėje ir jo paruošima negali būt net kalbos. Visų pirma, tam nebus laiko, nes reiks iškarto veikti, be to, užplūdus adrenalinui, esant baimei ir stresui, pats „galvojimas“ yra labai sudėtingas dalykas, tad kažką atlikt papildomo, be paprastų savigynos veiksmų, yra labai sunku. Tad mano asmeninis požiūris į improvizuotus ginklus yra toks – naudok tai, kas jau yra tavo rankoje. Pagrindinis to pranašumas yra tas, kad jūs nešvaistote laiko papildomiems apmastymams, kaip kažką pasiruošti, kaip atlaisvint rankas ir t.t. (kaip kalbėjau patarime „Atlaisvink rankas“, tai padaryti stresinėje situacijoje gali būt sunku ir net reikia tai treniruotis), žodžiu, jūs iškarto veikiate, taip smarkiai nustebindami užpuoliką. Pasinaudoję tuo netikėtumo faktoriumi, jūs galite atlikti eilę savo savigynos veiksmų ir taip apsiginti.

Dar vienas dalykas, kurį noriu užakcentuoti, tai to ginklo panaudojimo paskirtis. Su šiais improvizuotais ginklais mes nesitikime iškarto įveikti užpuoliką, aišku, jei taip atsitiks, tai gerai, bet pagrindinis tikslas yra sugriauti užpuoliko planus, išmušti jį iš psichologinės pusiausvyros, šokiruoti jį. O su šiais „ginklais“ tai padaryt lengviausiai, nes užpuolikas nesitiki, kad su kasdieniais daiktais jį pulsite. Taigi, atlikus kelis veiksmus, apie kuriuos pakalbėsime video medžiagoje, jūs agresorių išmušate iš vėžių, o tada belieka jį įveikti jau žinomais savigynos veiksmais. Žodžiu, naudojant improvizuotus ginklus, tikslas yra netikėtai sužaloti priešininką, o tada pereiti prie savo įprastų technikų.

Pirmoje pamokos dalyje pakalbėsime apie improvizuotų ginklų paskirtį bei kaip gynybai naudoti tokius daiktus kaip mobilų telefoną ir raktus:


Antroje dalyje pakalbėsime apie dar kelis improvizuotus ginklus bei apie tam tikras papildomas smulkmenas naudojant įvairius daiktus savigynoje:


Kaip matote, viskas gan paprasta ir primityvu, svarbu labai nepasimesti ir tiesiog naudoti bet ką, ką turite po ranka. Žinoma, ne visada viskas pavyksta, kova gali pakrypti netikėta linkme ar kažkoks daiktas gal išvis gali būt netinkamas, kad jį panaudoti kaip ginklą, tačiau, kaip ten bebūtų, svarbiausia nelaukti, kol jus pačius sužalos. Turite daryti bet ką, kad išgyventumėte ir apsigintumėte. Reiktų nepamiršti ir to, kad su tuo improvizuotu ginklu rankose jums gali tekti atlikti ne tik kažkokius smūgius, bet ir gynybos veiksmus (smūgių blokavimas, aklina gynyba, skausmingi veiksmai, priešininko kontrolė ir t.t.), kas kartais yra labai nepatogu. Dažnai kažkoks daiktas, esantis rankoje, trukdo atlikti tuos gynybos veiksmus ir žmogus pradeda gintis tik su viena ranka, nenaudodamas tos užimtos rankos, kurioje yra telefonas, raktai, žurnalas ar koks kitas daiktas. Taip jūs save pastatote į labai pavojingą padėtį, tad iš tikro, tokioje situacijoje, nereiktų pasimesti ir tiesiog reikia daryti viską įprastai, nekreipiant dėmesio į tai, kas yra rankoje, o apsiginus iškarto atakuoti. Kaip minėjau video medžiagoje, kartais, kai visa situacija pereina į kovą (ypač kai yra keli priešininkai), tame chaose (kova, bėgimas) gali nutikti taip, kad tiesiog kažkur ant žemės pamatysite kažkokį daiktą - plyta, akmenį, butelį ir t.t., jei veiksmas patalpoje, gali pasitaikyti stiklinė, kėdė, lėkštė ir t.t., šiuos daiktus taip pat galite panaudoti kaip ginklą. Žodžiu, atsitikus staigiam užpuolimui, naudojate kas jau yra rankoje, o jei viskas pereina į kovą, tada žiūrite pagal situacija ir naudojatės bet kuo, kas jums gali suteikti pranašumą.